Пенсія — щомісячна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує особа в разі досягнення нею пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у визначених Законом випадках.
Призначений розмір пенсії є гарантованою державою виплатою і, за загальним правилом, не може бути зменшений. Разом з тим, у випадках передбачених Законом, до виплати громадянин отримує менше, що викликає відповідні запитання.
По-перше, слід нагадати, що є певні законодавчі, прямо передбачені законами України, обмеження виплати. Зокрема, відповідно до Закону України від 02.03.2015 № 213-VIII “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення”, тимчасово в період з 01.04.2015 по 31.12.2015 встановлений особливий порядок виплати пенсій працюючим пенсіонерам незалежно від дати призначення пенсії. У період роботи пенсія виплачується у розмірі 85% призначеного розміру, але не менше 150% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (1423,50 грн.).
Крім того, відповідно до Податкового кодексу України, з 01.01.2015 із суми пенсій (включаючи суму індексації, нараховану відповідно до закону) або щомісячного довічного грошового утримання, якщо їх розмір перевищує три розміри мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), встановленої на 01 січня звітного податкового року, у частині такого перевищення справляється податок на доходи фізичних осіб за ставкою 15% та утримується військовий збір за ставкою 1,5%. Розмір мінімальної заробітної плати на місяць, встановленої на 01 січня звітного 2015 податкового року становить 1218 грн. (1218*3=3654 грн.).
По-друге, зменшення виплати пенсії, тобто проведення відрахування в установленому законодавством порядку може здійснюватися на підставі судових рішень, ухвал, постанов і вироків (щодо майнових стягнень), виконавчих написів нотаріусів та інших рішень і постанов, виконання яких відповідно до закону провадиться в порядку, встановленому для виконання судових рішень (ч.2 ст. 50 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»).
З пенсії може бути відраховано не більш як 50 відсотків її розміру: на відшкодування збитків від розкрадання майна підприємств і організацій; на відшкодування пенсіонером шкоди, заподіяної каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, а також у зв'язку зі смертю потерпілого; на повернення переплачених сум заробітної плати в передбачених законом випадках, та найчастіше, утримання членів сім'ї (аліменти).
Сімейним кодексом України встановлено, що мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, за винятком випадків, передбачених ст.184 цього Кодексу (ч.2 ст. 182). При визначенні розміру аліментів на одного з подружжя, дітей, батьків, інших осіб надбавка до пенсії, що виплачується інвалідам І групи на догляд за ними, не враховується. Частка пенсії матері, батька, яка буде стягуватися як аліменти на дитину, визначається судом. Відрахування аліментів з пенсії осіб, які перебувають на повному державному утриманні на непрацездатних членів сім'ї, проводиться з призначеного розміру пенсії.
Розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі, підлягає індексації відповідно до закону.
Особи, які виявили бажання сплачувати аліменти добровільно, можуть звернутися до органу Пенсійного фонду з письмовою заявою про утримання аліментів та перерахування їх стягувачеві. Ця заява може бути ними відкликана.
Доставка позивачеві грошових переказів утриманих аліментів провадиться за рахунок платника аліментів. В разі неодержання поштового переказу на виплату аліментів позивачем, повторно надсилається поштовий переказ за рахунок позивача. В разі неотримання коштів позивачем протягом двох і більше місяців відправка відрахованих сум призупиняється. Невиплачені кошти, не затребувані позивачем своєчасно і не перераховані на депозитний рахунок державної виконавчої служби, можуть бути виплачені не більш, як за 3 роки перед зверненням за їх одержанням.
З усіх інших видів стягнень може бути відраховано не більш як 20 відсотків пенсії.
Розмір відрахування з пенсії обчислюється з суми, що належить пенсіонерові до виплати після утримання податку з доходу фізичних осіб.
Довідково: управлінням на виплату пенсій в серпні поточного року сформовано 11855 особових рахунків одержувачів, на загальну суму 15646,07 тис. грн., з них обмеження до 85% пенсії становлять 79,2 тис. грн., з 108 осіб утримано 29,5 тис. грн. податку на доходи з фізичних осіб та військового збору; по 11 особовим рахункам проводиться утримання аліментів (11,3 тис. грн.), по 70 — інші утримання в розмірі не більше 20% (17,6 тис. грн.).
Спеціалістами управління надаються відповіді на всі питання про розмір пенсії, порядок виплати пенсій, проведені утримання, тощо. В управлінні щоденно здійснюється особистий прийом громадян, щомісячно виїзні прийоми по селам району (згідно оприлюдненого графіку), працює телефон “гарячої ліні” 2 18 15, ознайомитись з інформацією можна на веб-сайті управління, на сторінці у фейсбуці facebook.com/kamenkapfu.gov.ua, консультації можна отримати дистанційно через мережу Інтернет: електронним зверненням за адресою kdn-pf@ukr.net, зверненням в програмі SKYPE kdnpfu12.
|