До проекту Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи»
Незадовільний стан пенсійної системи свідчить про необхідність проведення пенсійної реформи.
Основною метою якої є забезпечення достойного рівня життя громадянам, які протягом свого трудового життя сплачували пенсійні внески, не приховуючи своїх трудових доходів.
Необхідність пенсійної реформи обумовлена наступними обставинами:
· Україна відноситься до держав із старіючим населенням, що обумовлює систематичне погіршення співвідношення між громадянами працездатного і непрацездатного віку.
Довідково: В Україні 13,7 мільйона пенсіонерів. Зараз на 88 пенсіонерів припадає 100 осіб, що сплачують пенсійні внески, а в 2025 р. 1 працюючий утримуватиме 1 пенсіонера. У 2050 р. вже буде 125 пенсіонерів на 100 працюючих.
В Запорізькій області 555 тис. пенсіонерів, у т.ч. 21,6 тис. – військових, зараз на 93 пенсіонерів припадає 100 осіб, що сплачують пенсійні внески.
· Низький рівень пенсій більшості осіб, що досягли пенсійного віку: понад дві третини пенсіонерів отримують пенсії до 1 тис гривень. У той же час, середній розмір "спеціальних” пенсій щонайменше у 2,5 рази перевищує середній розмір пенсії призначеної на загальних умовах, а деякі спецпенсії – у десятки разів.
Довідково: В Запорізькій області 329,4 тис. пенсіонерів отримують пенсії в розмірі до 1 тис. грн. ( 61,7%)
· Незбалансований бюджет Пенсійного фонду. У 2010 році з держбюджету на покриття дефіциту бюджету Пенсійного фонду України виділено майже 27 млрд. грн., або 14% від потреби в ньому.
Видатки на пенсійне забезпечення вже сягнули 16,3 % ВВП, у той час як у США – 5%, Латвії - 5,7%, Румунії – 7%, Словакії – 8%,Росії – 9,5%, Німеччині – 12,8%.
З іншого боку не слід забувати, що розмір пенсійних внесків (нарахування на фонд оплати праці та відрахування від фонду оплати праці ) становить 35 відсотків, що набагато вище, ніж в інших країнах Європи: Росія – 20%, Білорусь - 23,5%,Угорщина - 26,5%, Франція - 24%, Чехія - 28%, Швеція - 18,9%, Проте й цього недостатньо для покриття пенсійних видатків.
· На даний час існує розрив між розмірами пенсій жінок і чоловіків. Для жінок встановлено нижчу межу працездатного віку, вони мають меншу тривалість стажу, заробітна плата жінок в середньому майже на 30 відсотків нижча ніж у чоловіків.
Середній розмір пенсії за віком у жінок становить в середньому 872,60 гривень, у чоловіків – 1327,06 гривень. Отже, розмір пенсії за віком жінок у півтора рази менший за розмір пенсії за віком чоловіків.
Довідково: В Запорізькій області середній розмір пенсії складає 1135,07 грн., для жінок складає – 1003,62 грн. грн., для чоловіків – 1407,82 грн.
Мета пенсійної реформи:
- Збалансування бюджету Пенсійного фонду України та реформування солідарної пенсійної системи, що дасть змогу забезпечити стовідсоткову виплату пенсії із солідарної системи та ліквідувати диспропорції у розмірах пенсій призначених у різні роки. Створити передумови, базу для підвищення середнього розміру пенсії.
- Запровадження накопичувальної системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, що дасть змогу урізноманітнити джерела доходів майбутніх пенсіонерів і забезпечити більш високий рівень пенсій.
Зміст пенсійної реформи в Україні
( основні положення )
Урядом підготовлено законопроект, принципами якого визначено:
Удосконалити порядок призначення, перерахунку пенсій
· підвищити мінімально необхідний страховий стаж для одержання пенсії за віком з 5 до 15 років;
· для новопризначених пенсій підвищити нормативну тривалість страхового стажу для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі для жінок з 20 до 30 років та для чоловіків з 25 до 35 років;
· для призначення пенсії брати розмір середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а перерахунок пенсії проводити із середньої заробітної плати, з якої призначено (перераховано) пенсію;
· проводити перерахунки пенсій працюючим пенсіонерам, які отримують пенсію за вислугу років, тільки після досягнення пенсійного віку;
· проводити призначення пенсій із заробітної плати лише за даними персоніфікованого обліку ( з 1 липня 2000 року).
підвищити пенсійний вік для жінок:
· пропонується розпочати поетапне збільшення пенсійного віку для жінок з 55 до 60 років ;
· як компенсатор на період підвищення віку пенсія жінок буде збільшуватися на 2,5 % за кожні півроку.
Для працівників бюджетної сфери
· з метою покращення умов пенсійного забезпечення працівників бюджетної сфери (освіти, охорони здоров’я, культури) при виході на пенсію пропонується запровадити одноразову допомогу у розмірі 10 призначених їм місячних пенсій. Однак це не стосується вже призначених пенсій. Пенсії, що були призначені до набрання чинності законопроектом виплачуватимуться у тих самих розмірах, без будь-яких змін.
· Збережено право на пенсію за вислугу років, тобто за наявності 25 років спеціального стажу призначається пенсія незалежно від віку.
Врегулювати пенсійне забезпечення держслужбовців
· обмежити максимальний розмір пенсії на рівні 12 розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (на сьогодні це 8808 гривень);
· для обчислення пенсії зменшити з 90 до 80 відсотків заробітну плату держслужбовців, яка є базою для призначення цих пенсій;
· достроково (за півтора року) призначена пенсія державним службовцям, депутатам, прокурорам, суддям буде виплачуватися лише непрацюючим пенсіонерам;
· на період роботи після призначення пенсії замість спеціальних проводити виплату трудових пенсій в розмірах, визначених за нормами Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”;
· призначати "спеціальні" пенсії особам, які мають право на пенсію зі зниженням пенсійного віку (чорнобильці, шахтарі), лише при досягненні загальновстановленого пенсійного віку, а до цього часу в розмірі – визначеному за нормами Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”;
· підвищити з 2013 р. пенсійний вік для чоловіків-державних службовців до 62 років. Цей вік буде граничним, інститут продовження перебування на державній службі буде скасовано.
· Обмеження пенсії максимальнім розміром не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання чинності цим законопроектом, оскільки закон не має зворотної сили.
Для військовослужбовців
· період перебування на військовій службі буде збільшено з 20 до 25 календарних років,
Довідково: якщо раніше при досягненні 20 років вислуги особа мала право на 50 % грошового забезпечення, а при продовженні служби за кожний додатковий рік до цього обсягу добавлялося ще по 3 %.
Після реформи при виході на пенсію військовослужбовці матимуть право на 65 % (50 % + 5 років х 3 %). Тобто для них по суті нічого не зміниться.
· строк служби буде визначатися лише у календарному обчисленні, пільгові (для окремих категорій військових) коефіцієнти будуть застосовуватися лише при визначенні вислуги років.
· при виході на пенсію і подальшому працевлаштуванні на цивільну роботу колишній військовослужбовець буде отримувати свою пенсію. Разом з тим, на час роботи та одержання зарплати пенсія таких працюючих пенсіонерів індексуватися не буде.
· допомога військовослужбовцям при виході на пенсію буде виплачуватися у раніше встановлених розмірах.
Запровадження ІІ рівня пенсійної системи:
· накопичу вальна система загальнообов’язкового державного пенсійного страхування буде запроваджена в рік, в якому буде забезпечено бездефіцитність бюджету Пенсійного фонду України;
· учасниками цієї системи будуть особи, яким на дату запровадження системи виповнилося не більше 35 років.
ГРОМАДСЬКЕ ОБГОВОРЕННЯ ПРОЕКТУ ЗАКОНУ ПРО ЗАХОДИ ЩОДО
ЗАКОНОДАВЧОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ РЕФОРМУВАННЯ ПЕНСІЙНОЇ СИСТЕМИ
Пенсійний фонд України проводить громадське обговорення
проекту Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи”
(реєстр. № 7455). Всі зауваження та пропозиції зацікавлені громадяни, громадські організації можуть направляти:
на поштову адресу Фонду: вул. Бастіонна, 9, м. Київ, 01601, з приміткою „Громадське обговорення”;
звернувшись до „Урядової гарячої лінії” за телефоном 0-800-507-309;
надіславши листа на електронну адресу obgovor@ukr.net;
зателефонувавши на інформаційну „гарячу лінію” з питань пенсійної реформи 0-800-500-392 (у робочі дні з 9.00 до 18.00, всі дзвінки з України безкоштовні);
зателефонувавши до Контакт-центру Пенсійного фонду України:
0-800-503-753 (у робочі дні з 9.00 до 18.00).
звернутися до спеціалістів управління Фонду в районі за телефоном 2-18-15
Запрошуємо громадськість активно брати участь у дискусії.
Адміністрація ПФУ в К-Дніпровському районі