Новини пенсійного законодавства
З 1 вересня 2015 року набирає чинності Закон України від 17.07.2015 № 653 «Про внесення зміни до ст. 164 Податкового кодексу України щодо оподаткування пенсій інвалідів війни та деяких інших категорій осіб».
Вищевказаним Законом передбачено, що розмір пенсії осіб, які належать до учасників бойових дій у період Другої світової війни (з 1 вересня 1939 року по 2 вересня 1945 року), інвалідів війни та осіб, на яких поширюється чинність статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (членів сімей померлих та загиблих військовослужбовців), не включається до загального місячного оподатковуваного доходу платника податку.
Це означає, що з 01.09.2015 з пенсій зазначеної категорії осіб податок на доходи фізичних осіб та військовий збір не справлятиметься.
Управліннями Фонду в області вже проведено відповідну роботу з тим, щоб з 1 вересня отримали неоподатковані пенсії 76 учасників бойових дій у період Другої світової війни, 726 інвалідів війни та 158 членів сімей померлих та загиблих військовослужбовців.
До відома: згідно з чинними сьогодні нормами Кодексу підлягають оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб (за ставками 15% і 20%) та військовим збором (1,5%) пенсії, розмір яких перевищує три розміри мінімальної заробітної плати (у 2015 році – 3654 грн.).
Пенсійним фондом України затверджено проект Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України та передано на реєстрацію до Міністерства юстиції.
Зазначений проект Положення, перш за все, містить усі механізми для вирішення проблем сучасної системи обслуговування громадян органами Пенсійного фонду.
Положенням встановлено конкретні вимоги до механізму організації прийому, правил розташування й обладнання приміщень, затверджено схеми дій спеціалістів Пенсійного фонду та вимог щодо їх зовнішнього вигляду та поведінки, що надасть можливість стандартизувати процес обслуговування громадян, які звертаються до органів Пенсійного фонду.
Вказаним Положенням визначено, що обслуговування буде провадиться у фронт-офісах (громадських приймальнях, що діють за принципом “Єдиного вікна”), в яких прийматимуть документи від пенсіонерів та видаватимуть їм потрібні довідки, незалежно від місця реєстрації або проживання громадян, тобто прив’язок до територіальних одиниць не буде. Оброблятися документи будуть у бек-офісах управлінь Пенсійного фонду.
Крім того, проектом визначені й такі форми обслуговування, як виїзний прийом та дистанційні послуги. Однією з форм дистанційного обслуговування є надання послуг в електронному вигляді, які в органах Пенсійного фонду на сьогодні надають через спеціалізований веб-портал, за допомогою якого людина має доступ до інформації про себе в Єдиному державному реєстрі застрахованих осіб та про розмір пенсії, може подавати заяви, скарги, пропозиції. Передбачається, що можливості веб-порталу будуть значно розширені і буде надана можливість реєстрації в ньому, отримання необхідних даних з використанням електронного цифрового підпису.
Разом з тим, Положення містить норми щодо моніторингу та оцінки якості обслуговування громадян.
З впровадженням нових єдиних стандартів процес обслуговування громадян має стати більш прозорим та комфортним.
З метою впровадження нового порядку обслуговування громадян Пенсійним фондом України розробляється єдина централізована система нарахування і виплати пенсій, яка буде реалізована у Запорізькій області поки що у трьох пілотних районних управліннях: в Шевченківському, Василівському та в м. Мелітополі та Мелітопольському районі.
Модернізація системи обслуговування громадян та перехід на нові форми роботи розраховані не на один рік, але спрямовані на суттєве підвищення рівня обслуговування громадян і мінімізацію часу, необхідного для призначення пенсій, та вирішення інших питань, що належать до компетенції органів Пенсійного фонду.
Відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 2 березня 2015 року №213-VІІІ Пенсійний фонд України з 1 червня 2015 року припиняє призначення спеціальних пенсій депутатам, міністрам, суддям, прокурорам, митникам, податківцям та іншим чиновникам.
Закон України, прийнятий Верховною Радою у березні, передбачав, що уряд до 1 травня має внести відповідний пакет законів про пенсійну реформу і якщо парламент до 1 червня не прийме цей закон, то система спеціальних пенсій в Україні перестає існувати. Тому з 1 червня 2015 року Пенсійний фонд України припиняє призначати пенсії за спеціальними законами.
З червня пенсії народним депутатам, міністрам, суддям, прокурорам, митникам, податківцям та іншим чиновникам будуть призначатися відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Ця норма не стосується науковців та військовослужбовців.
від 21.04.2015 № 340-VІІІ «Про внесення змін до Закону України
«Про наукову і науково-технічну діяльність» щодо збереження
науково-педагогічного кадрового потенціалу України»
Відповідно до Закону України від 21.04.2015 № 340-VІІІ «Про внесення змін до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» щодо збереження науково-педагогічного кадрового потенціалу України», з 17.05.2015 особам, яким пенсія призначена відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» до 01.10.2011 в період роботи на наукових посадах пенсія, розмір якої перевищує 150 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, виплачується у розмірі 85 відсотків призначеного розміру, але не менше 150 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Порядок виплати пенсії, передбачений Законом України від 02.03.2015 №213VІІІ, для інших працюючих пенсіонерів-науковців залишається незмінним.
30 квітня поточного року у Верховній Раді зареєстровано проект Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запровадження накопичувальної системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування та єдиних принципів нарахування пенсій».
Комплексна пенсійна реформа передбачає:
1. Призначення всіх пенсій за одним законом.
На сьогодні діють 28 пенсійних програм, що регулюють питання пенсійного забезпечення різних категорій громадян, відповідно до яких призначаються пенсії, у тому числі 14 «спеціальних».
2. Наведення порядку та встановлення соціальної справедливості у солідарній системі.
В контексті цього законопроекту змінено назву Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». З моменту вступу в дію запропонованого законопроекту, нині діючий основний закон матиме назву «Про систему пенсійного забезпечення та загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», відповідно до якого призначення всіх видів пенсій здійснюватиметься за нормами єдиного закону. Також відбудеться скасування призначення всіх спеціальних пенсій (крім військових).
Обчислення пенсій за єдиним механізмом для всіх категорій громадян наведе порядок та відновить соціальну справедливість у солідарній системі, забезпечить її фінансову збалансованість та стійкість.
3. Запровадження накопичувальної системи пенсійного страхування та недержавного пенсійного забезпечення урізноманітнить джерела доходів пенсіонерів за рахунок розбудови багаторівневої, багатокомпонентної пенсійної системи, що дозволить виплачувати пенсії з трьох різних джерел:
– солідарної системи;
– накопичувальної системи;
– системи недержавного пенсійного забезпечення.
4. Запровадження професійної пенсійної системи для окремих категорій професій.
Цей Закон регулюватиме порядок формування накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій, одноразових виплат (одноразових професійних пенсійних виплат) або щомісячних професійних пенсійних виплат застрахованим особам, членам їх сімей та іншим особам, передбаченим цим законом.
Планується, що з наступного року пенсії державним службовцям і прирівняним до них особам (суддям, прокурорам, народним депутатам, тощо) призначатимуться на загальних підставах. Особам, у яких стаж держслужби 10 років і більше, цей стаж буде зафіксовано на 01.01.2016 року, і їм буде компенсуватись частина сплачених страхових внесків. При цьому пенсії, призначені до 01.01.2016 року, будуть виплачуватися у раніше встановлених розмірах.
Запровадження накопичувального рівня заплановане з 1 січня 2017 року. Обов’язковому страхуванню в цій системі підлягатимуть особи до 35 річного віку. Особи віком від 36 до 55 років зможуть прийняти участь у добровільному порядку.
Професійну пенсійну програму буде запроваджено для застрахованих осіб, зайнятих на роботах і посадах за списком №№1 та 2, робітників локомотивних бригад та окремих категорії працівників, водіїв вантажних автомобілів, осіб, які мають право на пенсії за вислугу років (освіта, охорона здоров’я) й інших осіб, яким на 1 січня 2016 року виповнилося не більш як 35 років, а також для держслужбовців, науковців, посадових осіб місцевого самоврядування, прокурорів, суддів не залежно від віку. Передбачається, що ставка внеску у 2017 році у накопичувальній системі становитиме 2 % і кожного наступного року вона буде збільшуватися на 1 % до досягнення 7 % у 2022 році. У подальшому розмір внеску збільшуватися не буде. Гроші від сплати внесків будуть використані для забезпечення сталого економічного розвитку країни.
Гарантом безпеки вкладених громадянами коштів згідно з цим законом виступає держава. Буде створено Накопичувальний пенсійний фонд, який здійснюватиме адміністрування страхових внесків громадян. На конкурсній основі фондом будуть залучені компанії з управління активами, їх діяльність буде контролюватиметься Радою Накопичувального пенсійного фонду і відповідними державними органами.
У разі смерті особи, яка брала участь у накопичувальній системі, до досягнення нею пенсійного віку, належні їй пенсійні активи переходять спадкоємцям за заповітом відповідно до вимог Цивільного кодексу України.
2 березня 2015 року Верховна Рада України ухвалила Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213-VІІІ, основні положення якого набувають чинності з 1 квітня поточного року.
Зазначеним Законом передбачено:
– поступове (протягом 10 років – кожного року на 6 місяців) підвищення пенсійного віку на 5 років для жінок, яким призначаються пенсії за віком на пільгових умовах і пенсії за вислугу років;
– поступове (упродовж 10 років на 6 місяців за рік) збільшення страхового стажу, необхідного для призначення таких пенсій і для чоловіків і для жінок на 5 років, при цьому необхідна тривалість пільгового стажу залишається без змін;
– для окремих категорій (яким пенсії призначаються незалежно від віку, зокрема, для працівників льотного і льотно-випробного складу, працівників, які здійснюють управління повітряним рухом, а також працівників освіти, охорони здоров’я, соціального забезпечення, спортсменів та артистів) на 5 років поступове збільшення необхідного стажу вислуги років (кожного року на 6 місяців);
– обмеження виплати пенсій, призначених відповідно до Законів України «Про пенсійне забезпечення» та «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (на загальних підставах та із зменшенням пенсійного віку), працюючим пенсіонерам: тимчасово, з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року у період роботи пенсіонера на посадах, які дають право на призначення «спеціальних» пенсій відповідно до законів України «Про прокуратуру», «Про державну службу», «Про статус народного депутата України», пенсії не виплачуються.
У період роботи на інших посадах – пенсії виплачується у розмірі 85% призначеного розміру, але не менше 150% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (або 1423,50 грн.);
– особливий порядок виплати «спеціальних» пенсій, зокрема: пенсії/щомісячне довічне грошове утримання, призначені відповідно до «спеціальних» Законів України («Про прокуратуру», «Про державну службу», «Про статус народного депутата України», «Про судоустрій та статус суддів») у період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії у порядку та на умовах, передбачених зазначеними Законами, не виплачуватимуться взагалі.
Пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» у період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії у порядку та на умовах, передбачених цим Законом, а також Законами України «Про прокуратуру», «Про державну службу», «Про статус народного депутата України», виплачуватимуться у розмірі 85% від обчисленого на загальних підставах відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
У період роботи на інших посадах пенсії, призначені відповідно до цих законів, виплачуватимуться в розмірі 85% призначеного розміру, але не менше 150% прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Після звільнення з роботи, у т. ч. і зі «спеціальних» посад, виплата пенсії, яка обмежувалась, поновлюватиметься.
Порядок виплати пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) працюючим пенсіонерам, поширюватиметься на пенсіонерів незалежно від часу призначення пенсії.
При цьому, обмеження щодо виплати пенсій, не поширюються:
– на інвалідів І та ІІ груп, інвалідів війни ІІІ групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 ст. 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (членів сімей загиблих (померлих) військовослужбовців);
– на особливий період до пенсій, що призначені особам, які проходять військову службу або перебувають на посадах:
- у Міністерстві оборони України, Головному управлінні розвідки Міністерства оборони України, Генеральному штабі України, Збройних Силах України (в тому числі військових комісаріатах);
- в центральних апаратах та територіальних органах Міністерства внутрішніх справ України, Державної спеціальної служби транспорту, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, Управлінні державної охорони України, Державної пенітенціарної служби України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, Національної гвардії України, органах військової прокуратури;
- Апараті Ради національної безпеки і оборони України.
Крім того, Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» тимчасово у період з 1 квітня 2015 по 31 грудня 2015 відновлено норму щодо проведення перерахунків пенсій у разі збільшення прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, незалежно від факту роботи пенсіонера (зокрема, з 1 грудня 2015 року).
В той же час, відповідно до вищеназваного Закону України Уряд має підготувати та подати до 1 травня 2015 року на розгляд Верховної Ради України проект Закону України щодо призначення всіх пенсії, в тому числі «спеціальних» (крім пенсій військовослужбовців і наукових працівників) на загальних підставах для запровадження єдиних принципів пенсійного забезпечення для всіх категорій громадян.
У разі неподання в зазначений термін відповідного проекту Закону з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначатимуться відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій та статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
«Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»
Згідно з п. «а» ст. 36 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (в редакції, чинній з 01.01.2015) змінено відсотки при призначенні пенсії в разі втрати годувальника. Відтепер членам сімей військовослужбовців, осіб, звільнених з військової служби, інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які загинули (померли) внаслідок поранення, контузії або каліцтва, одержаних при:
– захисті Батьківщини,
– ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи або виконанні інших обов’язків військової служби (службових обов’язків),
або внаслідок захворювання, пов’язаного з:
– перебуванням на фронті, у партизанських загонах і з’єднаннях та підпільних організаціях і групах, визнаних такими законодавством України,
– ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи,
– участю у бойових діях у мирний час,
які є непрацездатними та перебували на утриманні загиблого (померлого) годувальника пенсія призначається у розмірі:
– 70 процентів грошового забезпечення (заробітної плати) загиблого (померлого) годувальника – на одного непрацездатного члена сім’ї;
– 90 процентів грошового забезпечення (заробітної плати) загиблого (померлого) годувальника – на двох та більше непрацездатних членів сім’ї,
що розподіляється між ними рівними частками, але не менше ніж 40 процентів на кожного непрацездатного члена сім’ї.
У таких самих розмірах незалежно від причини смерті годувальника, обчислюються пенсії членам сімей померлих інвалідів війни та членам сімей, до складу яких входять діти, які втратили обох батьків.
Крім того, з 1 січня 2015 року мінімальний розмір пенсії в разі втрати годувальника членам сімей військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» згідно із ст. 37 цього Закону встановлено на рівні не нижче двох розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 07.07.2014 № 13-1 (зареєстрованою в Мін’юсті України 31.07.2014 за № 895/25672), яка набрала чинності з 29 серпня 2014 року, внесено зміни до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846 (далі – Порядок).
Цей Порядок викладено в новій редакції у зв’язку зі змінами у пенсійному законодавстві.
Порядком, зокрема, передбачено подання заяви про призначення пенсії засудженим до позбавлення волі, яка подається через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, до органу, що призначає пенсію за місцезнаходженням виправного закладу (стаття 122 Кримінально-виконавчого кодексу України).
Крім того, проведені зміни передбачають, що заяву про призначення пенсії громадянин України, який проживає на території Криму і не отримує пенсії від уповноважених органів Російської Федерації, подає до органів Пенсійного фонду, що визначені постановою Правління ПФУ від 07.07.2014 р. № 13-4 особисто (це управління Фонду в Генічеському, Каланчацькому, Новотроїцькому та Чаплинському районах Херсонської області). Також заяву можна подати через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності (така довіреність має бути нотаріально посвідчена), законного представника або надіслати поштою до визначених управлінь Фонду в Херсонській області.
До заяви потрібно додати документ уповноваженого органу Російської Федерації про те, що особі не призначалась пенсія за місцем проживання на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя.
Розширено коло осіб, які можуть подати заяву про призначення пенсії неповнолітньому. Відтепер її можуть подати, крім батьків або опікунів (піклувальників), також усиновителі, батьки-вихователі, прийомні батьки та патронатні вихователі.
Змінено термін розгляду документів, поданих для призначення пенсії по втраті годувальника у разі, якщо член сім’ї, який подав відповідну заяву та інші документи, повідомив про наявність інших утриманців, які мають право на призначення пенсії.
Продовжено термін розгляду заяви, поданої на перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу та заробітної плати набутих після призначення (попереднього перерахунку) пенсії згідно з частиною 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Так, у разі відсутності даних про сплату страхових внесків за двадцять четвертий місяць після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, за бажанням особи перерахунок пенсії проводиться за наявні місяці страхового стажу або після надходження відповідних даних за цей місяць за умови, якщо дані надійшли не пізніше трьох місяців від дня звернення за перерахунком пенсії.
У цьому разі днем звернення за перерахунком пенсії є день приймання органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.
Змінено форми бланків заяви про призначення/перерахунок пенсії та довідки про заробітну плату. Відтепер в довідці зазначається найменування первинних документів, на підставі яких її видано та місце їх знаходження – адресу, за якою можливо здійснити перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.
Крім того, надано можливість додаткового виключення із заробітку періоду догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку відповідно до абзацу 3 частини першої статті 40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» за період з 01.07.2000 до 01.01.2005 за умови подання довідка з місця роботи про період такої відпустки.
На виконання положень Закону України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» з 1 липня 2014 року набирають чинність зміни, внесені до Податкового кодексу України щодо оподаткування пенсій.
Так, відповідно до п. 164.2.19 Податкового кодексу України суми пенсій (включаючи суму їх індексації, нараховану відповідно до закону) або щомісячного довічного грошового утримання, отримуваних платником податку з Пенсійного фонду України чи бюджету згідно із законом, якщо їх розмір перевищує десять тисяч гривень на місяць, – у частині такого перевищення підлягають оподаткуванню.
Оподаткуванню підлягає розмір пенсії за кожний звітний місяць окремо з урахуванням всіх надбавок, доплат, підвищень, індексацій та без урахування частини пенсії, що виплачується за минулий час (відповідно до ч. 1 ст. 46 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»).
Ставка податку становить 15% бази оподаткування, якщо її сума (сума перевищення) не досягає десяти мінімальних заробітних плат на 1 січня звітного періоду (у 2014 році – 12180 грн.) та 17% – для сум перевищення понад десять мінімальних заробітних плат (понад 12180 грн.).
Наприклад, для пенсії, яка складає 25 000 грн. на місяць, базою оподаткування є 15 000 грн. (25 000 грн. – 10 000 грн.), де податок для суми 12 180 грн. розраховується в розмірі 15% (12180 грн. х 15% = 1827 грн.), а для суми 2820 грн. (15 000 грн. – 12180 грн.) – 17% (2820 грн. х 17% = 479,40 грн.).
Отже, розмір податку становитиме 2306,40 грн. (1827 грн. + 479,40 грн.), а пенсія до виплати – 22693,60 грн. (25 000 грн. – 2306,40 грн.).
27 березня 2014 року Верховна Рада України ухвалила Закон України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» № 1166-VІІ, положення якого набувають чинності в три етапи, а саме: з 1 квітня, 1 травня та 1 липня.
Так, з 1 квітня до стабілізації економічної ситуації зупиняється дія:
– частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» щодо проведення з 1 березня щорічного перерахунку пенсій у зв’язку із зростанням середньої заробітної плати в Україні за минулий рік не менш як на 20%;
– норм Закону «Про державну службу» щодо виплати державним службовцям та працівникам органів місцевого самоврядування грошової винагороди за сумлінну безперервну працю в державних органах, зразкове виконання трудових обов’язків в розмірі 10 посадових окладів у разі виходу на пенсію за наявності стажу державної служби та/або служби в органах місцевого самоврядування не менш як 10 років.
Це ж стосується суддів, прокурорів і слідчих, дипломатичних працівників.
З 1 травня пенсії за «спеціальними» законами призначатимуться у розмірі 70% від суми заробітної плати, з якої було сплачено внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.
Починаючи з 1 липня 2014 року підлягатимуть оподаткуванню суми пенсій (включаючи суму їх індексації) або щомісячного грошового утримання, якщо їх розмір перевищує 10 тисяч гривень на місяць.
Кабінет Міністрів України 30 жовтня 2013 року ухвалив постанову № 795, якою затвердив новий Порядок перерахунку пенсій, що проводитимуть щорічно з 1 березня.
Нагадаємо: 1 липня нинішнього року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо призначення та індексації пенсії», яким встановлено новий механізм щорічного перерахунку пенсій з 1 березня.
Цим нормативним актом внесено зміни до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі – Закон). Так, у частині щорічного перерахунку призначених пенсій з 1 березня, який передбачено частиною 2 статті 42 Закону, право на перерахунок пенсій не залежатиме від того, на скільки у попередньому році зріс розмір пенсії конкретної особи. Перерахунку підлягатимуть фактично всі пенсії, призначені за законами України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», «Про наукову і науково-технічну діяльність», «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а також «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Заробітну плату, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію підвищуватимуть на коефіцієнт, який відповідає не менш як 20 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, порівняно з попереднім роком, але не менше зростання рівня інфляції (індексу споживчих цін) за минулий рік. Ця норма буде діяти з 1 березня 2014 року.
З 1 вересня 2013 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 8 серпня 2013 року №723 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 28 липня 2010 року №656" інвалідам з числа учасників бойових дій у період війни 1945 року з імперіалістичною Японією, яким виповнилося 85 років і більше, мінімальна пенсійна виплата встановлюється в розмірі, передбаченому для інвалідів війни I групи - 285% прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб без урахування підвищення за особливі заслуги перед Україною.
Перерахунок проводиться за матеріалами пенсійних справ та не потребує особистого звернення пенсіонерів.
Виплату пенсії в нових розмірах буде проведено в листопаді з доплатою за вересень та жовтень поточного року.
З 1 липня 2013 року набув чинності Закон України “Про внесення змін до деяких законів України щодо призначення та індексації пенсії” від 14.05.2013 № 231-VІІ, яким:
• передбачено зарахування до страхового стажу періодів перебування у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами, під час якої особа отримує допомогу у зв’язку з вагітністю та пологами, як така, що підлягає загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню.
• надано можливість отримувати пенсію у зв’язку з втратою годувальника непрацездатним дітям померлого годувальника у період між завершенням навчання у одному із навчальних закладів та вступом до іншого навчального закладу або у період між завершенням навчання за одним освітньо-кваліфікаційним рівнем та продовженням навчання за іншим, за умови, що такий період не перевищує чотирьох місяців. За таких умов, дитині, яка закінчила школу у червні місяці, а згодом розпочала навчання у вищому навчальному закладі з вересня, або мала перерву в навчанні навіть в одному і тому ж закладі, пенсію за липень і серпень буде виплачено.
• удосконалено механізм визначення середньомісячного коефіцієнта зарплати особи у разі, коли є неповні місяці страхового стажу. Відповідно до зазначених змін при визначені заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць ділиться на страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
• надано можливість пенсіонеру під час визначення зарплати для обчислення пенсії в першу чергу виключити періоди одержання допомоги по безробіттю.
• змінено механізм щорічного перерахунку призначених пенсій з 1 березня кожного року, а саме, збільшувати заробітну плату, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію на коефіцієнт, який відповідає не менш як 20 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, порівняно з попереднім роком.
З 11 червня 2013 року набув чинності Закон України “Про внесення змін до Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” від 21.05.2013 № 285, яким передбачено розширення соціальних пільг учасникам бойових дій та інвалідам ІІ і ІІІ груп періоду війни з імперіалістичною Японією 1945 року.
Вищеназваним Законом встановлено, що з 11 червня 2013 року ветеранам війни, яким виповнилося 85 і більше років, які є учасниками бойових дій, інвалідами II і III груп з числа учасників бойових дій у період війни з імперіалістичною Японією 1945 року, до пенсії встановлюється підвищення у розмірі 50% від прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність, як передбачено для інвалідів війни І групи.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 13.03.2013 №151 з 1 травня 2013 року мінімальна пенсійна виплата інвалідам війни ІІ та ІІІ груп та учасникам бойових дій і період Великої вітчизняної війни встановлюється на рівні 285% прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб.
У зв’язку з цим розмір державної адресної допомоги збільшується з 165% у учасників бойових дій в період Великої Вітчизняної війни, 225% у інвалідів війни ІІІ групи, 255% у інвалідів війни ІІ групи до 285% прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, як у інвалідів війни І групи.
Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №264 від 15.04.2013 «Про підвищення розмірів пенсій у зв'язку із зростанням середньомісячної заробітної плати штатного працівника», відповідно до якої з 1 березня 2013 року розміри пенсій, що призначені згідно із Законами України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», «Про наукову і науково-технічну діяльність», «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», підвищуються на коефіцієнт 1,0298, що відповідає 20% темпу зростання середньомісячної заробітної плати штатного працівника в Україні за 2012 рік. Такому перерахунку підлягали пенсії, розмір яких протягом року зріс менш як на 2,98%.
З 1 січня 2013 року діє Закон України «Про Державний бюджет України на 2013 рік», яким встановлено, зокрема, що у 2013 році розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з 1 січня становить 894 грн., з 1 грудня – 949 грн.
З 1 січня 2013 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», яким передбачено розширення соціальних пільг інвалідам війни і учасникам бойових дій.
Дія вищезгаданого Закону поширюється на ветеранів війни, яким виповнилося 85 років і більше і які є учасниками бойових дій в період Великої Вітчизняної війни, інвалідами війни II і III груп з числа учасників бойових дій в період Великої Вітчизняної війни, в частині надання їм пільг, передбачених для інвалідів війни І групи, а саме: вказаній категорії ветеранів Великої Вітчизняної війни до пенсії встановлюється підвищення у розмірі 50% від прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність.
З його ухваленням почалося вдосконалення пенсійної системи, покликане оптимізувати її фінансову основу й забезпечити стабільні виплати та підвищення пенсій. У законі передбачено внесення змін у 22 законодавчі акти, що регулюють призначення трудових і спеціальних пенсій. Цим покладено початок роботи з подальшої уніфікації пенсійного законодавства.